Porady

Łukasz Panfil

sportowywojownik.pl

Jak pomagać dziecku radzić sobie z porażką?

Kultura „wyniku” czy też filozofia „liczy się tylko wynik” jest ciągle bardzo silna. Tak więc jak byśmy nie podchodzili „do tematu” dzieci wiedzą, że przegrały – i często bardzo to przeżywają. Stres wzmacniają postawy niektórych rodziców i trenerów, którzy nie kryją rozczarowania czy wręcz jawnie krytykują. Tymczasem w sporcie dzieci nie powinno być miejsca na takie emocje! No ale my nie o tym jak powinien być traktowany i przedstawiany wynik – a co zrobić kiedy już dziecko doświadczy porażki.

Łukasz Panfil

sportowywojownik.pl

Niewidzialne dzieci

Co mnie zainspirowało do napisania tego tekstu? Niezmiennie powód jest jeden – zdecydowanie zbyt dużo dzieci odchodzi od sportu (50-70%!) i robią to w coraz młodszym wieku (nawet 9 lat!). Musimy coś z tym zrobić! Zwłaszcza, że wina leży w nas – dorosłych.

Łukasz Panfil

sportowywojownik.pl

6 zachowań, których rodzice powinni się wystrzegać

Z racji swoich zainteresowań często przeglądam zagraniczne blogi i strony internetowe poświęcone piłce nożnej dzieci i okazuje się, że to nie jest tak, że tylko my Polacy mamy te problemy. Borykają się z nimi wszyscy, także kraje, w których poziom sportowy jest bardzo wysoki a sport uprawia znaczna część społeczeństwa. Różnica jest jednak taka, że w innych krajach te problemy są odpowiednio diagnozowane i rozwiązywane!

Łukasz Panfil

sportowywojownik.pl

“Pozwólmy im grać.” J. Klinsmann

Nikt podczas meczu nie powinien mówić dziecku “strzelaj”, “podaj”, “kiwaj”. Ani rodzice... ani trenerzy. Ani krzykiem... ani w formie polecenia. To zawsze powinna być decyzja dziecka. Im więcej razy ją podejmie, choćby błędnie, tym szybciej nauczy się podejmować ją lepiej.

Łukasz Panfil

www.wszic.pl

Rodzice na meczu

Jakie komentarze są “dobre”, a jakich powinno się unikać?
[ ZOBACZ STARSZE PORADY ]